Turan Gökmenoğlu Kimdir
Turan Gökmenoğlu Kimdir
Kategori : Sinoplu Meşhurlar
Okunma : 1293
Tarih : 10/18/2015
 
Turan Gökmenoğlu - Araştırmacı Yazar

27 Mart 1957’de  Ayancık’ta  doğdu. İlk ve ortaokulu Ayancık’ta okudu. Ekonomik güçlükler yüzünden eğitimine ara vererek Ayancık gazete ve matbaasında çalışmaya başladı. Bir yıl sonra Ayancık lisesine girerek, bundan sonraki eğitimini iş hayatı ile birlikte sürdürdü.
1975’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Üniversite eğitimi sırasında, İstanbul’daki çeşitli matbaalarda çalıştı. 1981 yılında Cağaloğlu’nda kendi işini kurdu. Matbaaların şehir dışına nakli üzerine önce Bağcılar’daki Matbaacılar Sitesi'nde, daha sonra da Kadıköy’de kendi yerinde matbaacılık, reklamcılık ve yayıncılık işlerini sürdürdü.

İlk şiir ve öyküleri 1971 yılında Ayancık Gazetesin'de çıktı. Birçok gazete ve dergilerde şiir, öykü ve yöresel tanıtım yazıları yayınlandı. Üçü şiir, biri öykü dalında birincilik ödülleri aldı.

1976-78 yılları arasında güldeste türü ‘’UMUT FİLİZLERİ’’, ‘’ESİNTİLER’’ ve ‘BİR TÜRKÜ TUTTUR TOPRAĞA’’ adlı üç şiir kitabı yayınlandı. 1979 yılında ‘’Çıkar Artık İçinden Bu Umutsuz Hasreti’’ adlı şiiri Günaydın Gazetesi'nin açtığı yarışmayı kazanarak, Zeynettin Maraş tarafından bestelendi.

1980’li yıllarda ‘AYANCIK KARTPOSTALLARI’’nı, 1988’de ilk ‘’AYANCIK’’ ve ‘’SİNOP ’’ broşürlerini, 1989’da

‘’Sinop ve İlçeleri AYANCIK REHBERİ’’ ve 1992’de babasının anısına ‘’TURİSTİK SİNOP REHBERİ’’ adlı araştırma ve tanıtım kitaplarını yayınladı. 1988’de Ayancık Belediyesi için ‘’AYANCIK’ amblemini hazırladı.

1995’de yayınladığı ‘’AYANCIK SEVDALARI’’ ve ‘’SEVGİ KURŞUNU’’ 1996’da ’’İKİNCİ BAHAR VURGUNU’’ adlı şiir kitapları yayınlandı. Bu kitaplarındaki şiirleri, çeşitli televizyon ve radyolarda okundu.

Ocak 1996’dan itibaren yayınladığı ‘’SİNOP POSTASI’’ gazetesi ile, Sinop’lular arasındaki dayanışma, tanıtım ve kalkındırma çabalarını destekledi.

1996 yılında yarı değerli ve değerli taşlara ilgi duymaya başladı. Araştırmalar yaptı. 1997’de ‘’BURÇ TAŞLARI I ve II’’ kitapları ile, doğal taşların şifa etkileri hakkındaki araştırmalarını iki kitap halinde yayınladı. 2000 yılında ilk öykü kitabı olan ‘’LAPİS LAZULİ TAŞLI HALHAL’’ ı yayına hazırladı.

2007 yılı aralık ayında ''KUŞ MİSALİ'' adlı şiiri Erhan Güleryüz tarafından bestelendi. 7-14-28 Aralık 2007 tarihlerinde TRT İNT kanalında Aynadan Yansıyanlar proğramında, Erhan Güleryüz ve AYNA gruba tarafından seslendirildi. Şarkı sözü ve beste çalışmaları sürmektedir.

Evli ve iki erkek çocuk sahibi. ‘’BURÇ TAŞLARI’’ ile ilgili, çeşitli televizyon proğramlarına katıldı. Şiir, öykü ve araştırma çalışmaları ile birlikte, 2005 yılından bu yana matbaa ve taş takı işlerini internet sitesi üzerinden sürdürmektedir.

 

Sinop’la ilgili katkıda bulunduğu yayınlar:


Ayancık Gazetesi, Ayancık Lisesi Gazetesi, Ayancık Belediyeden Haberler Gazetesi, Ayancık Postası Gazetesi, Ayancık Haber Gazetesi, Merhaba Sinop Dergisi, Sinop Belediyesi Beldemiz Gazetesi, Sinop Postası Gazetesi...

Detaylı Bilgi İçin;


Etiketler
Resim Galerisi
Turan Gökmenoğlu Biyografisi
Turan Gökmenoğlu Resimleri
Turan Gökmenoğlu Sergisi
Ayancık Köyü'ndeki Evimiz
Benzer Haberler
Turan Gökmenoğlu Kimdir
Turan Gökmenoğlu Kimdir
Teyyareci Nuri Bey Kimdir
Teyyareci Nuri Bey Kimdir
Cevdet Kerim İncedayı Kimdir
Cevdet Kerim İncedayı Kimdir
Serhat Özcan Kimdir
Serhat Özcan Kimdir
Dr.Necati Yılmaz Kimdir
Dr.Necati Yılmaz Kimdir
Neşe Sarısoy Karatay Kimdir
Neşe Sarısoy Karatay Kimdir
Ömer Seyfettin Kimdir
Ömer Seyfettin Kimdir
Emre Özcan Kimdir
Emre Özcan Kimdir
Yaman Okay Kimdir
Yaman Okay Kimdir
Son Eklenen Haberler
 Köyünü Bul
 Sosyal Medya
 Sponsor Reklam