Boyabat Panayırı
Boyabat Panayırı
Kategori : Etkinlik
Okunma : 3039
Tarih : 1/28/2015
 
Boyabat Panayırı

Bir asırdan fazla mazisi olan tarihi Boyabat panayırı,her yıl ekim ayının üçüncü çarşamba günü başlayıp 1 haftada devam etmekdedir. panayır Boyabat ve çevresi için apayrı bir anlam taşımakdadır. Uzun yıllar önce ulaşım zorlukları yaşandığı günlerde, Boyabat'ın dağ köylerinden vatandaşlar 1 haftada veya 10 gün öncesinden Boyabat'a gelmeye başlar panayır'ın bitimine kadar ilçede kalırlardı.

Genelde herkesin tanıdığı eşi dostu hısım akrabaların evlerinde ikame ederlerdi. vatandaşlar en az 6-7 aylık ihtiyaçlarını görüp köylerine dönerlerdi. panayırda öncelikle emtia canlı hayvan alım satımları birinci sırayı teşkil ederdi. at yarışları yapılır,hayvan pazarında gösterişli hayvanlar süslenerek alınlarına nazar boncuğu takılarak davul zurna eşliğinde meydanda maşallah yürüyüşleri yaptırılırdı.

Boyabat panayırı özel bir alanda şahsa ait geniş bir tarla içersin de yapılmaktadır. Panayır mahellenin görünümü tabiri caiz ise harikulade bir görünüm arz etmektedir. çoluk çoçuk,genç,ihtiyar herkes de bir telaş satıcılar, lunaparkcılar, hayvan sirk çadırları,eğlence amaçlı çadırları görmek mümkündür.

Şehir merkezinde de ayrı bir canlılık göze çarpmaktadır. Sabahın erken saatlerinde,çarşının ayrı bir bölümünde kalabalık kebap satıcılarını görebilirsiniz.

Kebaplar sırık kebabı olup civar köylerde pişirilip satışa sunulur.
Boyabatlılar kebapçıların önünde kuyruk oluşturup kebap alma sıralarını beklerler.gelen misafirlere panayır ikramı olarak kebap üzüm kestane kavrulmuşunu ikram ederler cumartesi ve pazar günleri genç nişanlılar, yeni evliler muhakkak panayırda boy gösterir.çocukların neşeli hali adeta yüzünden okunur.

Panayır aynı zamanda belediye teşkilatı içinde ayrı bir gelir kaynağıdır.
panayır mahallinin yer düzeni belediyeye ait olup güvenliği ilçe emniyet müdürlüğüne ait'tir.

Panayırın son günü en anlamlı günüdür.tarihi ata sporumuz yağlı pehlivan güreşlerimizin tertip edildiği gündür.

Belediye başkanlığı günler önce Türkiyenin bütün il ve ilçelerine afişlerle belediye başkanlıklarına panayır ve güreşlewrin tertip edildiği tarihleri bildirerek,güreş kulüplerinede özel davetiye çıkarmıştır.güreşler genellikle boyabat kalesinin arka kısmında bulunan kale bağı mevkii er meydanı olarak kullanılmakdadır.

Güreş sabahın erken saatlerinde 4 davul 4 zurnacın eşliğinde güreşe iştirak edecek pehlivanlar kispetlerini giyerek kalabalık grup ve vatandaşların eşliğinde şehir turu atıp yürüyerek er meydanına hareket ederler.

Güreşin yeri ve saati belediye hapörlelerinden devamlı anons edilerek ünlü pehlivanların ilçeye geldikleri bildirilir. Güreş başlama saati geldiğinde istiklal marşı ve saygı duruşu yapılıp daha sonra ilk kouşmayı belediye başkanı,ilçe kaymakamı,ve en son konuşmayı il valisi yapar.


Etiketler
Resim Galerisi
2015 Boyabat Panayırı
Boyabat Panayır Yeri
boyabat panayırı lunapark
Boyabat Panayır Yeri
Boyabat Panayırı 2015
Boyabat Panayırı Köfteci
Boyabat Panayırı Halka Atma
Boyabat Panayırı Resimleri
Benzer Haberler
Su Şişesini Ararken Kaza Yaptı
Su Şişesini Ararken Kaza Yaptı
Boyabat Panayırı Açılıyor
Boyabat Panayırı Açılıyor
Hakkari'de Şehit Olanlardan Bir Tanesi Boyabatlı
Hakkari'de Şehit Olanlardan Bir Tanesi Boyabatlı
Tarihi Boyabat Evleri
Tarihi Boyabat Evleri
Boyabat Panayırı
Boyabat Panayırı
Son Eklenen Haberler
 Köyünü Bul
 Sosyal Medya
 Sponsor Reklam