Sinop Nokul Tarifi
Sinop Nokul Tarifi
Kategori : Yemek Tarifleri
Okunma : 6861
Tarih : 2/1/2015
 
Kıymalı Nokul Nasıl Yapılır

Yine annemin yöresinden favorim bir hamurişi. Kıymalı nokul.. 5 çaylarına, günlere, bayramlık misafirlere ikram edilecek hoş bir lezzet. Pişerken çıkan kokuya can dayanmaz. Canımın içi annanem bunu köyde, kendi taş fırınında yaparken kokusu bütün mahalleyi sarar. Bayram arifesinde her evin avlusundan kıymalı, üzümlü-cevizli nokul kokuları yayılır. Mahalleye girince aç bile olsanız kokusundan doyarsınız..Anlatmakla olmaz aslında görmek lazım.. Ah yine gidesim geldi..

Malzemeler; 

Hamuru için; 
1 yaş maya
tuz, su, aldığı kadar un
İç malzemesi; 
1 kg. dana kıyma
2 ad. soğan
tuz, k.biber
2 çay bardağı sıvı yağ
üstüne ; 
yumurta sarısı

Sinop Nokulu Tarifi

Önce yemeklik doğradığınız soğanları, kızgın yağda pembeleştirin. Üstüne kıymanızı koyun, iyice pişirin. Tuzunu, k. biberini yeterince ekleyin. Ocaktan alın, soğumaya bırakın.
Hamurunu da yukarıda verdiğim malzemelerle yoğurun. (fırında satılan ekmek hamurundanda yapabilirsiniz) Sıcak bir yerde mayalanmaya bırakın . Yaklaşık 1 saat sonra kabarınca, yumruk büyüklüğünde bezeler yapın. Un yardımıyla açabildiğiniz kadar açın. İçine hazırladığınız harçtan orantılı biçimde koyun (her bezeye yaklaşık 2 kepçe kadar) Yuvarlak tepsinizi yağlayın. Rulo şeklinde sardığınız nokulunuzu dikkatlice tepsiye alın. En dıştan içe doğru sırayla dizin. (dıştan içe doğru dizdikçe rulo büyük gelecektir, göz kararı sığacak şekilde rulonuzu bıçakla bölerek dizin) Üstüne yumurta sarınızı fırçayla sürün. Biraz bekletin, kabarması devam etsin. Pofuduk pofuduk olunca, fırınınızı yakın.. 200 derecede ısınmış fırına tepsiyi sürün. Üstü nar gibi kızarana kadar pişirin. sonra çıkarın biraz ılındıktan sonra yemenizi tavsiye ederim. afiyet şeker...


Etiketler
Resim Galerisi
Kıymalı Sinop Nokulu
sinop nokul, nokul tarifi
sinop üzümlü nokul
üzümlü nokul tarifi
Benzer Haberler
Hoşaf Çorbası Tarifi
Hoşaf Çorbası Tarifi
Taze Fasülye Çorbası Tarifi
Taze Fasülye Çorbası Tarifi
Kula Çiçeği Çorbası Tarifi
Kula Çiçeği Çorbası Tarifi
Para Çorbası Tarifi
Para Çorbası Tarifi
Kavurma Çorbası Tarifi
Kavurma Çorbası Tarifi
Pırasa Böreği Tarifi
Pırasa Böreği Tarifi
Oğmaç Çorbası Tarifi
Oğmaç Çorbası Tarifi
Turşu Kavurması Tarifi
Turşu Kavurması Tarifi
Erik Turşusu Nasıl Yapılır
Erik Turşusu Nasıl Yapılır
Son Eklenen Haberler
 Köyünü Bul
 Sosyal Medya
 Sponsor Reklam