İstanbul'da Nükleer Santrale Hayır Fotoğraf Sergisi
İstanbul'da Nükleer Santrale Hayır Fotoğraf Sergisi
Kategori : Sinop Haberleri
Okunma : 714
Tarih : 4/23/2015
 
Fotoğrafçı Volkan Atılgan tarafından İstanbul'da düzenlenecek olan açık hava fotoğraf sergisi ile 'nükleere hayır' mesajı iletilecek. 24 Nisan 2015 Cuma günü Saat 17.30'da İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanında Sinop Fotoğrafları ile Sinop'ta kurulacak olan nükleer santrale HAYIR denilecek. 
 
Sinop Belediyesi ve Fotoğrafçı Volkan Atılgan'ın işbirliği ile 24 Nisan Cuma günü düzenlenecek olan sergi bir gün süreyle sanatseverlere açık olacak. 
 
Volkan Atılgan sergiyle ilgili yaptığı bildiride şu sözlere yer verdi:

Tüm dünyada yaşanan felaketler ve çevre sorunları nedeniyle devletlerin var olan nükleer santralleri bir bir kapatarak yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiği şu yıllarda, ülkemizde yapılması planlanan yenilenebilir enerji kaynaklarının yanında artık eski teknoloji olarak kabul edilebilecek nükleer santral projeleri yıllardır alışılagelmiş eski teknolojinin gelişmekte olan ülkelere pazarlanması politikasından başka bir şey değildir.

Ülkemizin coğrafyası gereği yenilenebilir enerji kaynakları olan dalga, güneş ve rüzgar ile enerji üretebileceği aşikar bir gerçektir.
 
Sinop’ta kurulması artık TBMM tarafından onaylanmış ve 2024 yılında resmen elektrik üretimine geçeceği beyan edilen nükleer santral, yakın geçmişte Çernobil gibi bir felaketi yaşamış olan ve etkilerini hala yaşamaya devam eden bölge insanı için yeni bir felaket ile her an karşılaşmak gerçeğinden başka bir şey ifade etmemektedir.
 
Türkiye’nin tek fiyordu olan ve Aynı zamanda 1.Derece Doğal Sit Alanı da olan Hamsilos Tabiat Parkının bitki örtüsü de zengin bir biyoçeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde 6 endemik ve bir çok tehlike kategorisi sınıfı içerisinde değerlendirilen korunmaya değer bitki türü bulunmaktadır. Kuşlar açısından bakıldığında da yaban hayatı özellikli bir alandır ve 150 sayıda kuş türünün barınmak, konaklamak ya da göç amaçlı tercih ettikleri bir alandır.
 
Halen eksik ve yanlış Turizm politikalarının uygulanması sebebi ile doğal ve tarihi güzellikleri ile bir turizm cenneti olan Sinop’ta faaliyete geçecek bir nükleer santral var olan cılız turizm etkinliklerinin sona ermesi ve doğal yapının geri dönülemez bir şekilde yok olması demektir!
 
Bölge insanının ya ölümcül sağlık tehditlerini göze alarak yurdunda yaşaması ya da memleketinden göç etmeye gizlice zorlanması demektir!
 
Genç Nüfusun dişe dokunur bir oranda azaldığı ülkemizde, Sadece Sinop’ta değil tüm Türkiye’de sağlıksız yeni nesiller demektir!
 
Nükleer santral demek dışa bağımlı bir enerji kaynağı demektir! Uranyum ithal edilen, işlenmesi gereken son derece tehlikeli ve pahalı bir kaynaktır!
 
Kirli siyaset politikaları ve rant amacı ile yok edilecek doğa ve geleceği korumak dıştan bağımsız kendi var olan doğal enerji kaynaklarımızın kullanımı için yönetimleri bilinçlendirmek ve kamuoyu oluşturmak tüm ülke vatandaşlarına düşen bir görevdir.

Üzerimize düşen bu önemli misyonu gerçekleştirmek için 24 Nisan Cuma İstanbul Bakırköy Özgürlük meydanında, bu doğa ve gelecek felaketine DUR! Diyebilmek adına Sinop fotoğrafları ve müzik dinletisinden oluşan etkinliğe davetlisiniz!
 
Fotoğrafçı;
Volkan Atılgan

Etiketler
Resim Galerisi
Sinop Nükleer Santral İstemiyor
Fotoğrafçı Volkan Atılgan
Volkan Atılgan Kimdir
Benzer Haberler
İstanbul'da Nükleer Santrale Hayır Fotoğraf Sergisi
İstanbul'da Nükleer Santrale Hayır Fotoğraf Sergisi
Son Eklenen Haberler
 Köyünü Bul
 Sosyal Medya
 Sponsor Reklam