Sinopta 2500 Yıllık Amphora Mezarı Bulundu
Sinopta 2500 Yıllık Amphora Mezarı Bulundu
Kategori : Sinop Turizmi
Okunma : 1429
Tarih : 5/13/2015
 
Sinop Merkez Gelincik Mahallesi 22 pafta, 244 ada, 273 parsel de Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılması planlanan Kültür Merkezi inşaatı temel hafriyatının Sinop Müze Müdürlüğü uzmanlarınca denetimi sırasında Antik Nekropol izlerine rastlanılması üzerine hafriyat çalışmaları durdurulmuş ve alanda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 13.03.2015 gün ve 50334 sayılı izinleri ile Müze Müdürlüğü başkanlığında kurtarma kazılarına 27.04.2015 tarihinde başlanılmıştı.

Sinop Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği kazı alanında çalışma yapan arkeolog ve çalışanlara destek olmak amacıyla şapka dağıttı ve baklava ikramında bulundu.

Sinop Tarih ve Kültür Araştırmaları Dernek Başkanı Hasan Onur "Kültür Araştırmaları Derneği olarak Sinop’taki her türlü arkeolojik, eski tarihi ve kültürel etkinliklere katkı veriyoruz. Biz bu sebepler bugün burada kazı yapan arkadaşlarımız şapka dağıttık ve tatlı ikramında bulunduk. Dernek amacımız Sinop'un yer altı tarihini yüzeye çıkarıp bunu tüm dünyaya duyurmak ve pazarlamak. Sinop'un tarihte olabileceği en güçlü ve etkili konuma getirmek. 

Bu nedenle maddi manevi her konuda bu tür etkinliklere destek veriyoruz." dedi.

Müze Müdürü Hüseyin Vural tarafından verilen bilgilere göre; yapı alanı doğu sınırı boyunca M.Ö 4.yy’kadar uzanan çok sayıda gömülerin yer aldığı Antik Nekropol ortaya çıkarılmıştır. Gömüler molaz taş örgülü mezarlar, kiremit çatılı mezarlar, Amphora dizisi örtülü mezarlar ve toprak gömü olarak çeşitlilik arz etmektedir Gömü içinde ve çevresinde, Lekythos, Kantharos, Amphroa, koku şisesi, Alabastron, sikke v.b mezar hediyeleri bulunmuştur. Nekropol alanının batısında Musevi inancına ait buluntulara rastlanılmış olup çalışmalar halen devam ediliyor.

Etiketler
Resim Galerisi
Sinop Amphora Mezarı
Sinop Amfora Mezarı Kazısı
Sinop Turizm Kazı Çalışması
Antik Nekropol
Sinop Antik Mezarı
Benzer Haberler
Hikmet Tosun “En Hızlı Gelişen Sektör Turizm”
Hikmet Tosun “En Hızlı Gelişen Sektör Turizm”
Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması Sinopta Düzenleniyor
Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması Sinopta Düzenleniyor
Sinopta 2500 Yıllık Amphora Mezarı Bulundu
Sinopta 2500 Yıllık Amphora Mezarı Bulundu
Son Eklenen Haberler
 Köyünü Bul
 Sosyal Medya
 Sponsor Reklam