Çarık Nasıl Yapılır
Çarık Nasıl Yapılır
Kategori : Köy Haberleri
Okunma : 3629
Tarih : 9/12/2015
 
Çarık - Tarifi

Çarık yapımında kullanılan ana malzeme, mandanın sırt derisidir. Derinin, çarıkta kullanılabilir olması için deriden elde edilen diğer el sanatları ürünlerinde olduğu gibi kıllarından ve etlerinden arındırılması, yumuşatılması vb. bir takım işlemlere tabi tutulması gerekir. Deri ile ilgili sözü edilen işlemlerin yapıldığı yer “tabakhane”, yapılan işlem de “tabakçılık/dabakçılık/debağcılık” olarak adlandırılır.

Çarık, daha çok sığır derisinden yapılan ve eskiden ucuz ve kolay elde edildiği için köylülerce giyilen ilkel ayakkabıdır. Anadolu, Orta Asya, Balkanlar ve Kafkasya’da yay¬gınlık kazanmıştır.
Deri sağlamlaştırıp yu¬muşatmak amacıyla tuz, ayran, bezir ve şap gibi maddelerle terbiye edildikten sonra gölgede kurutularak hazırlanır. En değerli çarıklar manda derisinin sırt bölümünden yapılanlardır.
Anadolu’da “kara çarık” ve “dede burnu” diye adlandırılan iki tür ça¬rık yaygındır.

Kara çarık tek parça de¬riden yapılır. Ayak tabanından kıvrılarak ayak çevresini, topuğu ve parmakları örte-cek biçimde kapatır. Sırımla bağlanarak ayağa geçirilir.

Kaim yün çorapla ya da ayak ve baldıra bir bez dolak sarılarak giyilir. Dede burnu ise kara çarıktan biraz daha ayrıntılıdır. Hitit ayakkabılarında olduğu gibi burnu yukarı doğru kalkıktır. Yanlarında eşit aralıklarla açılmış küçük delikler bulunur. Bu deliklerden geçirilen sırımla ayak bileğine bağlanarak kullanılır.

Çarık üretimi ve kullanımı, 20. yüzyıl ortalarında lastik pabuçların yaygınlaşmasıyla gitgide azalmıştır.


Etiketler
Resim Galerisi
Çarık Modelleri
Çarık Nasıl Yapılır
Çarık Tabaklanması
Çarık Çeşitleri
Osmanlı Çarık Modelleri
Eski Çarıklar
Modern Çarık Modelleri
Çarık Modası
Benzer Haberler
Çarık Nasıl Yapılır
Çarık Nasıl Yapılır
Taş El Değirmeni
Taş El Değirmeni
Son Eklenen Haberler
 Köyünü Bul
 Sosyal Medya
 Sponsor Reklam